Siirry sisältöön

Eteläinen koulu

Eteläinen koulu

Eteläinen koulu on avoin, yritteliäs ja yhteistyötä arvostava maaseutukoulu Vieremän eteläosassa.

Koulussa opiskelee lukuvuonna 2023 -2024 31 toimeliasta oppilasta vuosiluokilla 0. – 6.

Toistaiseksi koulu toimii väliaikaisissa tiloissa Kyrönniemessä.

Puhelin

Sähköposti

Opettajat lukuvuonna 2023 – 2024

Ma. rehtori, luokanopettaja
Niina Sirviö-Ollikainen
puh. 0400 370 122
niina.sirvio-ollikainen@vierema.fi

Ma. luokanopettaja
Elinamari Kaurala
elina.kaurala@vierema.fi
0400 370 103

Koulunkäynninohjaaja
Taina Kurkinen
puh. 0400 370 105
taina.kurkinen@vierema.fi

Lukukaudet

* syyslukukausi 7.8. – 20.12.2024
* kevätlukukausi 7.1. – 31.5.2025

Loma-ajat

* syysloma vko 42   14.10. – 20.10.2024
* joululoma 21.12.2024 – 6.1.2025
* talviloma vko 10  3.3. – 9.3.2025

Olemme avoin, yritteliäs ja yhteistyötä arvostava maaseutukoulu Vieremällä. Koulussamme opiskelee tänä lukuvuotena 31 toimeliasta oppilasta vuosiluokilla 0. – 6.

Liikunta on meidän mielestämme huippua! Tänä lukuvuotena tutustummekin meille jo tuttujen ja rakkaiden liikuntalajien lisäksi uusiin liikuntamuotoihin. Mottonamme onkin ”Liikunta osaksi arkea”! Näissä opintokokonaisuuksissa yhteistyökumppaneitamme ovat kotien, kylällä toimivien yhteisöjen, yritysten ja naapuruston lisäksi myös Vieremän kunnan muut koulut.  

Eri ikäiset oppilaat opiskelevat yhdessä monia elämässä tarvittavia taitoja. Tavoitteenamme on taata jokaiselle oppilaalle turvallinen oppimisympäristö. Uusien tietojen ja taitojen lomassa nautimme myös kiireettömästä ja leppoisasta yhdessäolosta. Välillä kun ”huppailoo”, jaksaa taas paljon paremmin.

Koulupäivien ulkopuolella oppilaalla on mahdollisuus osallistua kerhotoimintaan.

Teemme kiinteästi yhteistyötä seurakunnan, 4H-yhdistyksen ja koulun alueella sijaitsevien muiden järjestöjen kanssa. Vanhempien ja vanhempainyhdistyksen tuki koulutyöllemme on loistavaa! Koulumme ovet ovat aina avoinna. Yhteistyön avulla voimme saavuttaa tavoitteemme ja mottomme: ETELÄISELTÄ KOULULTA EVÄITÄ ELÄMÄÄN

Tästä(siirryt toiseen palveluun)(siirryt toiseen palveluun) pääset Eteläisen koulun veräjään, missä voit tutustua tarkemmin mm. koulun tapahtumiin.

Päivittäiset työajat lv 2023 – 2024:

Koulu alkaa joka päivä klo 8.15 kaikilla oppilailla.

8.15 – 9.00        1. oppitunti
9.00 – 9.45        2. oppitunti
10.00 – 10.45    3. oppitunti
Ruokailu
11.30 – 12.15    4. oppitunti
12.30 – 13.15    5. oppitunti
13.15 – 14.00    6. oppitunti

Itäinen koulu

Itäinen koulu

Itäinen koulu on yksi Vieremän maaseutukouluista ja sijaitsee Pyöree-Niemisen kylällä.

Itäinen koulu on yksi Vieremän maaseutukouluista. Koululla opiskelee 0-6-luokat.

Puhelin

Sähköposti

Opettajat lukuvuonna 2024-2025

Rehtori Minna Mäkelä
puh. 040 370 103
minna.makela@vierema.fi

Ma. luokanopettaja Juho Kainulainen
puh. 040 546 5947
juho.kainulainen@vierema.fi

Koulunkäynninohjaaja
Tarja Rönkkö
puh. 040 637 4323
tarja.ronkko@vierema.fi

Lukukaudet

* syyslukukausi 7.8. – 20.12.2024
* kevätlukukausi 7.1. – 31.5.2025

Loma-ajat

* syysloma vko 42   14.10. – 20.10.2024
* joululoma 21.12.2024 – 6.1.2025
* talviloma vko 10  3.3. – 9.3.2025

Itäisellä koulullamme Pyöree-Niemisen kylällä on tänä lukuvuonna 24 oppilasta vuosiluokilla 0-6.  Kahden luokanopettajan lisäksi koulullamme on koulunkäynninohjaaja.

Päivittäiset työajat lukuvuonna 2023-2024

Koulu alkaa kaikilla klo 8.20.

1. Oppitunti 8.20 – 9.05
2. Oppitunti 9.05 – 9.50
3. Oppitunti 10.05 – 10.45
Ruokailu
4. Oppitunti 11.20 – 12.05
5. Oppitunti 12.05 – 12.50
6. Oppitunti 13.05 – 13.50

Kirkonkylän koulu

Oppilaita on 0-6 luokilla 150 ja yläkoulussa 131(Päivitetty 14.6.2024).

Kirkonkylän koulu

Vieremän keskustassa sijaitsevassa koulussa annetaan opetusta vuosiluokille 0-9, perusopetukseen valmistavaan opetukseen sekä pienluokalle. Samoissa tiloissa toimii myös lukio.

Koulu on täysin remontoitu vaiheittain vuosien 2015 – 2019 aikana. Tällä hetkellä koulun käytössä ovat täysin uusitut modernit tilat. Avarat ja toimivat tilat toimivat monipuolisen opetuksen perustana. Laadukkaita tiloja on mahdollisuus hyödyntää myös muussa toiminnassa, mm. Kansalaisopistot ja yhdistykset hyödyntävät koulua käytössään.

Tiloja voi vuokrata omaan käyttöönsä tarpeen mukaan. Kysy tarkemmista vuokrausehdoista koulusihteeriltä.

Puhelin

Sähköposti

Alakoulun opettajat ja ohjaajat lukuvuonna 2024-2025

Esiopetus
Aija-Marjut Laukkanen-Rytkönen

1                                    
Outi Jauhiainen
outi.jauhiainen@vierema.fi
0400 370 148

2
Luokanopettaja                          
Anna-Maija Toppinen
anna-maija.toppinen@vierema.fi
0400 370 117

3
Luokanopettaja
Tiina Komulainen
tiina.komulainen@vierema.fi
040 677 2599

4
Luokanopettaja                         
Helena Komulainen
helena.komulainen@vierema.fi
0400 370 119

5
Luokanopettaja                          
Virpi Piippo     
virpi.piippo@vierema.fi
0400 370 100         

6
Luokanopettaja                          
Helena Kerman                          
helena.kerman@vierema.fi
0400 370 115

Pienluokka
Erityisopettaja                           
Susanna Hytönen                      
susanna.hytonen@vierema.fi
0400 370 116

Erityisopettaja
Suvi Kaasinen 
suvi.kaasinen@vierema.fi
0400 370114 

Koulunkäynninohjaaja            
Titta Huttunen                            
titta.huttunen@vierema.fi
040 637 4379

Koulunkäynninohjaaja            
Tuula Hyvönen                           
tuula.hyvonen@vierema.fi
040 6724328

Koulunkäynninohjaaja             
Taina Kettunen                           
taina.kettunen@vierema.fi
040 637 4251

Koulunkäynninohjaaja            
Janne Lappalainen                    
janne.lappalainen@vierema.fi
040 671 2912

Koulunkäynninohjaaja            
Sanna Savolainen                      
sanna.savolainen@vierema.fi
040 650 7706

040 650 7706 Koulunkäynninohjaaja            
Henna Väisänen                         
henna.vaisanen@vierema.fi
0400 370 121


Yläkoulun opettajat ja ohjaajat lukuvuonna 2024-2025

Mustonen Eeva Riitta
Kirkonkylän koulun rehtori/sivistysjohtaja: yhteiskuntaoppi 8 lk:t
eevariitta.mustonen@vierema.fi
0400 370 106

Tenhunen Risto
Lukion rehtori, kirkonkylän koulun apulaisrehtori:
historia, yhteiskuntaoppi, uskonto
risto.tenhunen@vierema.fi
0400 370 113

Aalto Kaisa
Lehtori, lukio: historia, filosofia, yhteiskuntaoppi, yläkoulu: historia
kaisa.aalto@vierema.fi
0400 370 149

Heikkinen Jenna
Lehtori, lukio ja yläkoulu: opo, lukio uskonto ja psykologia
jenna.heikkinen@vierema.fi
0400 370 151

Hyvönen Noora
Lehtori, yläkoulu: matematiikka, fysiikka ja kemia, lukio lyhyt matematiikka
noora.hyvonen@vierema.fi
0400 370 139

Karjula Matti
Tuntiopettaja, alakoulu: liikunta, yläkoulu ja alakoulu: tekninen työ, lv 8C
lukio: teknologia kurssi
matti.karjula@vierema.fi
0400 370 141                            

Kauhanen Katja
Erityisopettaja, kk 1-9 lk:t ja lukio
katja.kauhanen@vierema.fi
050 358 4366

Kerman Helena
Luokanopettaja kirkonkylän alakoulu 6 lk, musiikki: ala- ja yläkoulu sekä lukio
helena.kerman@vierema.fi
0400 370 115

Kokinmäki Johannes
Lehtori, lukio ja yläkoulu: ruotsi ja venäjä, lv 9A
johannes.kokinmäki@vierema.fi
040 579 7535

Kokora Anu
Lehtori, yläkoulu: kotitalous, matematiikka. lv 7B
anu.kokora@vierema.fi
0400 370 138

Korhonen Petri
Lehtori, lukio ja yläkoulu: englanti, lv 9B, yläkoulun tukioppilastoiminta
petri.korhonen@vierema.fi
0400 370 140

Laukkanen-Rytkönen Aija-Marjut
9. lk liikunta tytöt

Marjoniemi Mirja
Lehtori, lukio: fysiikka sekä lyhyt ja pitkä matematiikka, yläkoulu fysiikka ja kemia
mirja.marjoniemi@vierema.fi
0400 370 145

Mehtätalo Kati
Lehtori, lukio ja yläkoulu: äidinkieli, lv LU III
kati.mehtatalo@vierema.fi
0400 370 143                             

Nissinen Pekka
Tuntiopettaja, yläkoulu ja lukio: liikunta, yläkoulu: terveystieto
pekka.nissinen@vierema.fi
0400 370 146

Numminen Katja
Tuntiopettaja, ylä- ja alakoulu: tekstiilityö kuvataide, lv 8A, lukio: kuvataide
katja.numminen@vierema.fi
0400 370 135    

Partanen Marjo
Koulunkäynninohjaaja yläkoulu
marjo.partanen@vierema.fi
040 637 4087

Penttinen Aino
Tuntiopettaja, yläkoulu: biologia ja maantieto, erätaito, ev.lut uskonto, lv 7A
aino.penttinen@vierema.fi
0400 370 134

Remes Antti
Lehtori, lukio: lyhyt ja pitkä matematiikka, kemia, fysiikka, yläkoulu, matematiikka, tietotekniikka, lv 8B, vararehtori
antti.remes@vierema.fi
0400 370 142

Rytkönen Tiina
Tuntiopettaja, ala- ja yläkoulu ja lukio: Englanti, Saksa, LV 7C
tiina.rytkonen@vierema.fi
0400 370 147

Tenhunen Ritva
Lehtori, lukio: biologia, maantieto, psykologia, terveystieto, yläkoulu: biologia, maantieto, lv LU II
ritva.tenhunen@vierema.fi
0400 370 144

Tuohinto Tero
Koulunkäynninohjaaja 7-9 lk:t
tero.tuohinto@vierema.fi
040 637 4231

Vornanen-Komulainen Tuula 
Tuntiopettaja, yläkoulu äidinkieli, ilmaisutaito
tuula.vornanen-komulainen@vierema.fi
0400 370 150

Lukukaudet

* syyslukukausi 7.8. – 20.12.2024
* kevätlukukausi 7.1. – 31.5.2025

Loma-ajat

* syysloma vko 42  14.10. – 20.10.2024
* joululoma 21.12.2024 – 6.1.2025
* talviloma vko 10   3.3. – 9.3.2025


Pohjoinen koulu

Koululla on oppilaita 57.

Pohjoinen koulu

Vieremän Salahmilla toimii maaseutukouluna Pohjoinen koulu.

Pohjoinen koulu on yksi Vieremän maaseutukouluista ja sijaitsee Salahmilla. Koululla opiskelee vuosiluokat 0 – 6. Lisäksi koulurakennuksessa toimii ryhmäperhepäiväkoti Vekkula.

Puhelin

Sähköposti

Henkilökunta lukuvuonna 2024-2025

Rehtori, luokanopettaja
Satu Leinonen
puh. 0400 370 844
satu.leinonen@vierema.fi
                                                                                         
Luokanopettaja
Hanna Törmänen
puh. 0400 370 120
hanna.tormanen@vierema.fi

Luokanopettaja
Marita Kiiski
puh. 040 669 2969
marita.kiiski@vierema.fi

Luokanopettaja
Anne Niskanen
puh. 0400 370 102
anne.niskanen@vierema.fi

Koulunkäynninohjaaja
Merja Tuovinen
puh. 040 637 4441
merja.tuovinen@vierema.fi

Koulunkäynninohjaaja Ap/Ip-toiminnassa
Tarja Rönkkö
puh. 040 637 4323
tarja.ronkko@vierema.fi

Aamu- ja iltapäivätoiminta
Puh. 0400 370 094

Aamu- ja iltapäivätoiminta
Puh. 0400 370 094

Lukukaudet

* syyslukukausi 7.8. – 20.12.2024
* kevätlukukausi 7.1. – 31.5.2025

Loma-ajat

* syysloma vko 42  14.10. – 20.10.2024
* joululoma 21.12.2024 – 6.1.2025
* talviloma vko 10   3.3. – 9.3.2025

Päivittäiset työajat lukuvuonna 2024-2025

Koulu alkaa kaikilla oppilailla klo 8.20

1. oppitunti 8.20 – 9.05
2. oppitunti 9.05 – 9.50
3. oppitunti 10.00 – 10.45
Ruokailu
4. oppitunti 11.25 – 12.10
5. oppitunti 12.20 – 13.05
6. oppitunti 13.05 – 13.50