Huikea harrastusleiri
Huikea harrastusleiri 2025

Ilmoittautuminen leirille 22.4.-16.5.2025. Leirin hinta on 20 € ja se sisältää ravitsevan lounaan ja välipalan kolmena päivänä sekä nuotiopäivällisen torstain iltaohjelmaan osallistuville.
Leiritunnelmia 4.6.
Huikea harrastusleiri 2025 alkoi tänään iloisissa ja odottavissa tunnelmissa. Kokoonnuimme leiripäivän aloitukseen ja ryhmiin jakoa varten koulukeskuksen ruokalaan klo 9.00. Tämän päivän harrastusohjelmina olivat cheerleading, palloilu ja tutustu eläimiin osuudet.
Palloilu-ryhmä lähti Teemu-ohjaajan ja apuvalmentajien kera Iivon Areenalle pelaamaan jalkapalloa. Lounaan jälkeen palloilu jatkui liikuntasalissa mm. sählyn merkeissä. Cheerleading-ryhmä suuntasi Rientolaan Oona-ohjaajan sekä apuvalmentajakaksikon luotsaamana. Rientolassa ryhmä harjoitteli mm. stuntteja ja akroa sekä pelasi erilaisia pelejä. Perjantaina esitettävää näytöstä valmisteltiin myös päivän aikana. Tutustu eläimiin-jengi (19 osallistujaa!!!) aloitti päivän ohjelmansa Jokirinteen koirapuistossa koiraharrastusten parissa. Reipas aamukävely koululta koirapuistoon aurinkoisessa säässä oli mainio virittäytyminen liikunnalliseen koiraharrastustuokioon. Hanne-ohjaaja Sawon Tassut ry:stä perehdytti Kille & Kalle shelttien kera ryhmäläisiä rally-tokon, agilityn, hoopersin ja dobon perusteisiin. Iltapäivällä ryhmä hyppäsi bussiin ja hurautti Kiuruvedelle Koivukallion maatilalle metsäseikkailuretkelle ja lampaiden hoitotehtäviin. Retkellä saimme nähdä kuinka lampaanvilla muuttuu villalangaksi ja karstaustakin kokeiltiin ihan omin käsin.
Lounaalla tänään oli kanakastiketta ja riisiä, salaattilisukkeiden kera. Ruoka maistui hyvin aamunpäivän aktiviteettien jälkeen. Ensimmäinen leiripäivä päättyi klo 15.00 välipalan jälkeen ja kotiin lähti pääosin päiväänsä tyytyväisiä (ja ehkä hiukan väsyneitäkin) leiriläisiä.
”Leiripäivä on ollut kiva”, ”Lampaat ja koirat oli ihania”, ”Uidaanko huomenna?”, ”Miten tämä lampaanrasva lähtee käsistä?”, ”Sukat on märät”, ” Minne me mennään perjantaina?” Näiden ajatusten ja tunnelmien kanssa jäämme odottelemaan huomista ja uutta leiripäivää.
Leiritunnelmia 5.6.
Huikean harrastusleirin toinen päivä alkoi samaan tapaan ensimmäisen kanssa ryhmäjaolla ja uusiin harrastuksiin tutustumisella. Päivän ohjelmassa olivat parkour, teatteri, kuvataide ja bänditoiminta sekä cheerleading. Parkouriin Ilkka-ohjaaja ja leiriläiset rakentelivat liikuntasaliin erilaisia toimintaratoja ja toimintaa maustoivat vauhdikkaat liikuntaleikit. Teatteri-ryhmä siirtyi omaan ohjelmaansa Satu-ohjaajan kanssa Huvitorpalle esittävän taiteen harjoituksiin. Cheerleading oli ohjelmassa tänäänkin, tosin uusin harrastajien ryhmänä. Heillä oli ohjelmana samat harjoitukset kuin edellisenä päivänä ja saamme leirin päätöspäivänä nauttia ryhmien yhteisestä esityksestä. Kuvataide ja bänditoiminnan ryhmällä oli monipuolinen ohjelma Luovassa-tilassa (Vanhalla kirjastolla) sekä kotiseutumuseolla. Soitto soi, värikkäitä teoksia syntyi ja yhteisötaidettakin työstettiin taidepenkin ja museomadon osalta eteenpäin (museon kesätaideprojektia kannattaa käydä katsomassa!). Lounaalla tänään oli nakkikeittoa ja välipalalla hedelmien, kiisselin, leipien lisäksi jättipullat! Kyllä keittiön haltiattaret osasivatkin hemmotella nälkäisiä leiriläisiä! Leiripäivä päättyi joidenkin osalta välipalalle ja toiset taas jatkoivat iltaa kohti liikuntasalissa pelaten, uiden (10 rohkeaa tyttöä!) ja temppuradalla liikkumistaitojaan testaten. Pitkää päivää evästettiin grillimakkaralla ja vohvelibuffetilla. Hyvin maistui nämäkin leiriläisille. Tyhjin vatsoin ei meidän leiriltä kotiin lähdetä! Huomenna jo aamutuimaan suuntaamme yhteiselle luontoretkelle kohti Hällämönharjua. Kuvia löytyy nyt liikuntatoimen facebook-sivulta ja myöhemmin tältä sivulta.
Leiritunnelmia 6.6.
Leirin päätöspäivä ja samalla myös tunnelmien huipennus alkoi aamurutiinien jälkeen bussiin lastautumisella ja matkustuksella Nissilään, Linnaharjulle. Linnaharjun kodan lähimaastossa liikuttiin luontotehtäviä tehden, majoja rakennellen ja tikkupulaa paistaen. Sää oli meille suosiollinen, lämmin ja aurinkoinen. Takaisin kirkonkylälle kuljettiin ruokapaikan kautta, joka olikin monille leiriläisille täysin uusi tuttavuus. Nissilän seurantalo Tapiolassa meille lounasta tarjoilivat kyläläiset (kasviskeitto, riistakeitto vaihtoehdot). Tutustuimme myös kylän historiaan kuuntelemalla lyhyen esittelyn aiheesta. Lounaan jälkeen jälleen bussiin ja kohti Rientolaa jossa apuohjaajat jo virittelivät discotunnelmaa alkavaksi. Rientolassa ei hiljaista tai pysähtynyttä hetkeä juurikaan nähty. Bingo, limbokisa, tanssikisa, piilohippasilla, kasvomaalausta, 4Hn kioskilla ostoksia, lisää tanssia, taitorata….lisäksi leiriläisten omat keksinnöt viihdyttivät meitä kaikkia loistavasti. Leiri päätettiin yhteiseen palautteenantohetkeen. Uusia ideoita saimmekin ensi kesää varten varsin mukavasti.
Leirikirje
Tervetuloa mukaan kesän huikeimmalle Harrastusleirille!
Leiri järjestetään ajalla ke-pe 4.-6.6. 2025 klo 9-15. Huom! Torstaina 5.6. iltaohjelman osuuden valinneille leiripäivä jatkuu klo 18 saakka.
Leirillä: Aamut aloitetaan Kirkonkylän koulun ruokalassa (Petterintie 12, sisäänkäynti pääovesta, sisäpihalta), jonka jälkeen jakaannutaan omiin ryhmiin. Leiri päättyy keskiviikkona ja torstaina koulun ruokalaan klo 15, torstain iltaohjelmaan osallistuvilla Einarin puistoon klo 18 ja perjantaina leiridiscon päätteeksi Rientolaan klo 15.
Osallistumismaksu: Leirin osallistumismaksu (20 €) suoritetaan leirin päättymisen jälkeen. Huoltajille lähetetään maksulinkki (yhteystiedoissa ilmoitettuun sähköpostiosoitteeseen) Vieremän kunnan verkkokauppaan jossa maksu tapahtuu. Tarkastathan että ilmoittamasi sähköpostiosoite on se mitä käytät ensisijaisesti!
Leiripäiviin sisältyy lounas ja välipala
Lounaspaikka:
- Leiriläiset lounastavat koulun ruokalassa klo 11:00 – 12.00 välisenä aikana.
- leiriläiset kokoontuvat koulun ruokalaan päivän päätteeksi yhteiselle välipalalle ennen kotiinlähtöä viimeistään klo 14.45
Huomioitavaa
Ota mukaan leirille:
- Vesipullo
- Sään mukaista vaatetta, joka sopii myös ulkoiluun
- Leirillä liikutaan ja tehdään paljon asioita, joissa voi suttaantua, joten ei kannata laittaa “ykkösiä ylle”.
- Torstain iltaohjelmaan osallistuvat (sään salliessa) varustautuvat halutessaan uima-asulla ja pyyhkeellä.
- Perjantain leiridiscossa on myös kioski josta voi ostaa pientä purtavaa ja herkkuja. Varaudu tähän sopivalla rahasummalla.
Leirisäännöt : Jotta kaikilla olisi mahdollisimman mukava leiri, lasten kanssa tehdään osallistavasti omat säännöt, miten päiväleirillä toimitaan. Yhteisten sääntöjen lisänä toimivat nämä leiriohjaajien kanssa laaditut säännöt.
- Kuuntelen ohjaajien antamia ohjeita ja noudatan sääntöjä
- En poistu leirialueelta ilman ohjaajaa tai huoltajaa.
- Sisäliikuntatiloissa käytän ainoastaan sisäliikuntaan tarkoitettuja jalkineita. Ulkona käytän oikeanlaisia varusteita, pukeudun sään mukaisesti.
- En kiusaa/ häiritse muita leiriläisiä käytökselläni.
- Noudatan liikennesääntöjä ja varovaisuutta siirtyessä paikasta toiseen.
- Kerron aikuiselle, jos näen, että jotakuta häiritään tai kiusataan tai jos minua häiritään tai kiusataan.
- Kunnioitan toisten oikeutta koskemattomuuteen.
- En kiroile tai käytä epäasiallista kieltä.
- En käytä rasistista tai syrjivää kieltä muista leiriläisistä tai ohjaajista.
- En käytä väkivaltaa.
- Pidetään yhdessä hauskaa ja vietetään mahtava leiriviikko!
Mikäli leiriläinen toimii toistuvasti sääntöjen vastaisesti, huoltajalle ilmoitetaan asiasta ja sovitaan jatkotoimenpiteistä, mahdollisesti leiriltä poistamisesta.
Yhteystiedot:
Yhteydenotot ensisijaisesti leirin ohjaajiin klo 8-15 välisenä aikana. Jos emme ehdi vastata puhelimeen niin laita viesti tekstiviestillä tai Whatsapilla, niin palaamme asiaan mahdollisimman pian.
Leirinjohtajat: liikuntasihteeri Sari Kautto 040 518 7370 ja hyvinvointityöntekijä Joona Hynynen 040 660 6867.
Leirin vastaavat ohjaajat Hanne Kuukasjärvi 040 758 6134 ja Karoliina Nieminen 040 673 2801.
Järjestäjänä Vieremän kunta ja yhteistyökumppanit (VPH, Vieremän 4H,Sawon Tassut, Kalliorannan luontopalvelut, Vieremän Pohjoiskylät, Rientola sekä yksityiset toimijat).
Lasten harrastusleiri 2024
Leiritunnelmia
5.6.24
Tänään alkoi Vieremän ensimmäinen huikea harrastusleiri! Aamulla Kirkonkylän koulun ruokalaan saapui noin 60 iloista lasta. Päivä alkoi ryhmiin jakautumisella ja aamupalalla. Aamupalalla oli tarjolla leipää, hedelmiä ja muroja ja mysliä. Aamupalan jälkeen jokainen ryhmä siirtyi oman aktiviteetin pariin.
Tänään oli monenlaista aktiviteettia. Yleisurheilussa kokeiltiin muun muassa korkeushyppyä ja pituushyppyä kunnanjohtaja Mika Suomalaisen johdolla. Parkouria ohjasi Ilkka Nykänen ja ryhmässä kiipeiltiin koulun takapihan leikkivälineissä, käytiin Einarin puistossa ja temppuiltiin koulun liikuntasalissa. Iina Karikumpu ja Pasi Tuovinen ohjasivat nuokkarilla e-pelaamista. E-pelaamisessa kokeiltiin vanhoja pelikoneita kuten Game Boyta ja pelailtiin myös uudempia pelejä. Tutustu eläimiin -ryhmä kävi tänään 4H-yhdistyksen Tuulikki Kauppisen johdolla Lahtelan lammastilalla ja tutustumassa Ravinuorten poneihin. Cheerleading-ryhmää ohjasi Oona Korhonen ja ryhmä harjoitteli esitystä ja pelaili erilaisia pelejä. Lentopalloa harjoiteltiin ViLe-92 nuorten johdolla. Kaikki ryhmät kävivät syömässä lounaan koulun ruokalassa. Ruokana oli perunamuusia ja kalapuikkoja.
Tunnelmia tältä päivältä: ”Kivaa on ollut”, ”Touhukas päivä”, ”Paljon on tehty yhteistyötä”, ”Tosi hyvä ryhmä”, ”Kaikki tekemiset on innostanut”.

6.6.24
Huikean harrastusleirin toinen päivä alkoi taas Kirkonkylän koulun ruokalassa uusiin ryhmiin jakautumisella ja aamupalalla, minkä jälkeen siirryttiin tämän päivän aktiviteetteihin. Tänään aktiviteetteinä oli parkour, cheerleading, tutustu eläimiin, jalkapallo ja luovis.
Jalkapallo-ryhmä pelasi Teemu Vidgrenin (VPH) johdolla jalkapallon lisäksi myös muun muassa frisbeegolfia ja superhippaa. Luoviksessa kokeiltiin eri soittimia Jukka Nissisen kanssa ja iltapäivästä tehtiin kuva- ja sanataidetta Kirsi Kunnas -teemalla Iisalmen Seudun kuvataideseuran Merja Hynysen johdolla. Tutustu eläimiin -ryhmä kävi tänään pitkällä retkellä Pyhäsalmella Niittyrannan kotieläinpuistossa. Kotieläinpihassa lapset pääsivät esimerkiksi rapsuttelemaan koiria ja hoitamaan ja katselemaan muita eläimiä. Cheerleading-ryhmä valmisteli huikeaa esitystä perjantain päätösdiscoa varten. Parkourissa temppuiltiin sisällä ja ulkona vuoden 2023 Liikuttaja Ilkka Nykäsen kanssa.
Tunnelma ryhmissä oli touhukas ja iloinen. Kommentteja lapsilta: ”Kavereitten kaa yhteinen tekeminen on ollut parasta”, ”Mukavat opettajat”.

7.6.24
Viimeinen leiripäivä alkoi taas yhdessä Kirkonkylän koulun ruokalassa aamupalalla. Tällä kertaa ei jakauduttu ryhmiin vaan koko leiriporukka puuhasi päivän yhdessä. Aamupalan jälkeen suuntasimme Iivon Areenalle. Iivon Areenalla oli kesätyöntekijöiden järjestämät 4 pistettä, jotka olivat luontovisa, mölkky, jalkapallo ja frisbeegolf. Kun kaikki pisteet oli kierretty, leiriläiset söivät grillillä paistettua makkaraa ja eväsleipiä.
Matkalla Rientolaan pysähdyimme Einarin puistossa, jossa jokainen sai hetken leikkiä. Rientolassa esiintyivät molempien päivien cheerleadingryhmät, minkä jälkeen oli huikean päätösdiscon aika. Discon yhteydessä toimi 4H:n järjestämä kioski, josta sai ostaa pientä herkkua. Discossa oli myös kesätyöntekijöiden järjestämää mukavaa ohjelmaa ja pomppulinna.
Tunnelmia viimeiseltä leiripäivältä: ”Kaikki on ollut kivaa”, ” Vaikea valita vain yksi kiva asia tältä päivältä”, ”Kaverit ja disco oli parasta”, ”Einarin puistossa oli kivaa leikkiä”.

Mikäli lapsesi osallistui leirille, pääsette tästä yhdessä vastaamaan leirin palautekyselyyn:
Lisää kuvia ja videoita löytää Vieremän kunnan Facebookista (Vieremän kunta) ja Instagramista (vierema).