Etusivu / Palvelut / Opetus ja koulutus / Kirkonkylä 0 - 9 lk, Pienluokka

KIRKONKYLÄN KOULU

 Luokat 0 - 6, Pienluokka, luokat 7-9
Petterintie 12
74200 Vieremä
kirkonkylan.koulu@vierema.fi

Rehtori
Matti Pasanen 
matti.pasanen@vierema.fi
Puh. 040 715 8560kouluruokadiplomi_varillinen_300x250px.jpg

Toimistonhoitaja
Lea Turunen
Puh. 0400 370 153
lea.turunen@vierema.fi

Toimistosihteeri
Päivi Tiikkainen
Puh.0400 370 152
paivi.tiikkainen@vierema.fi

Opettajat ja koulunkäynninohjaajat 0 - 6 lk
lv 2017-2018

0
Esiopetus

Outi Jauhiainen

outi.puurunen@vierema.fi
0400 370 148

1
Luokanopettaja

Anna-Maija Toppinen

anna-maija.toppinen@vierema.fi
0400 370 117

2
Luokanopettaja

Elisa Kouvalainen

elisa.kouvalainen@vierema.fi
0400 370 118

3
Vs. luokanopettaja

Hanna Martikainen

hanna.martikainen@vierema.fi
040 660 5425                  
                     

4
Luokanopettaja

Terhi Huovinen
terhi.huovinen@vierema.fi
0400 370 136     

5
Vs. luokanopettaja

Helena Kerman helena.kerman@vierema.fi
0400 370 115             
                     

6
Luokanopettaja

Saara Pennanen           

saara.pennanen@vierema.fi
0400 370 119                         

Pienluokka
luokanopettaja

Anni Juntunen

anni.juntunen@vierema.fi
0400 370 116                  
Erityisopetus Tiina Remes tiina.remes@vierema.fi
0400 370 122
Erityisopettaja Suvi Kaasinen suvi.kaasinen@vierema.fi
0400 370114                            
Koulunkäynninohjaaja Tanja Hiltunen tanja.hiltunen@vierema.fi
040 660 8260
Koulunkäynninohjaaja Reeta Kauppinen reeta.kauppinen@vierema.fi
040 637 4264
Koulunkäynninohjaaja Taina Kettunen taina.kettunen@vierema.fi
040 637 4251
Koulunkäynninohjaaja Mira Kärnä mira.karna@vierema.fi
040 660 2729
Henkilökohtainen ohjaaja Henna Rivinoja

henna.rivinoja@vierema.fi
0400 370 121

Koulunkäynninohjaaja Tarja Rönkkö tarja.ronkko@vierema.fi
040 637 4323
Oppilaita 0 - 6 luokilla 139 (päivitetty 9.8.2017)


 

Päivittäiset työajat

08.50 - 09.00

päivänavaus

09.00 - 09.45

1. oppitunti

10.00 - 10.45

2. oppitunti

10.45 - 11.15

ruokailu

11.15 - 12.00

3. oppitunti

12.15 - 13.00

4. oppitunti

13.15 - 14.00

5. oppitunti

14.15 - 15.00

6. oppitunti

 
 
 
Opettajat ja koulunkäynninohjaaja 7 - 9 lk ja lukio
lv 2017-2018

Pasanen Matti
matti.pasanen@vierema.fi
040 715 8560

Kirkonkylän koulun rehtori/sivistysjohtaja: opo 8 lk:t

Tenhunen Risto
risto.tenhunen@vierema.fi
0400 370 113
Lukion rehtori, kirkonkylän koulun apulaisrehtori:
historia, yhteiskuntaoppi 

Astikainen Pekka
pekka.astikainen@vierema.fi
0400 370 142

Tuntiopettaja, yläkoulu: matematiikka, kemia, atk

Heiskanen Eevi
eevi.heiskanen@vierema.fi
0400 370 135

Lehtori, ylä- ja alakoulu: tekstiilityö kuvataide, lukio: kuvataide, lv 9B

Huovinen Terhi
terhi.huovinen@vierema.fi 
0400 370 136

Luokanopettaja kirkonkylän alakoulu 4 lk,
liikunta: ala-, yläkoulu ja lukio
lukio: terveystieto

Kerman Helena
helena.kerman@vierema.fi
0400 370 115

Luokanopettaja kirkonkylän alakoulu 5 lk, musiikki: ala- ja yläkoulu sekä lukio
Impiö Tuula
tuula.impio@vierema.fi
0400 370 149

Lehtori, lukio:historia, filosofia, yhteiskuntaoppi, yläkoulu: historia
lv 8A

Jokelainen Teemu
teemu.jokelainen@vierema.fi
0400 370 134  
Tuntiopettaja, yläkoulu: biologia ja maantieto, yhteiskuntaoppi, erätaito
     
Kamaja Pirjo
pirjo.karkkainen@vierema.fi
0400 370 151                 
Vs. lehtori, lukio: opo, uskonto,  psykologia,
yläkoulu: uskonto, opo 7 ja 9 lk:t
Karjula Matti
matti.karjula@vierema.fi
0400 370 141

Tuntiopettaja, yläkoulu ja alakoulu: tekninen työ 
lukio: teknologia kurssi, lv 9C

Kauhanen Katja
katja.kauhanen@vierema.fi
050 358 4366

Erityisopettaja, kk 1-9 lk:t

Korhonen Petri
petri.korhonen@vierema.fi
0400 370 140  
Lehtori, lukio ja yläkoulu: englanti, lv 7C 

Kokora Anu
anu.kokora@vierema.fi
0400 370 138

Lehtori, yläkoulu: kotitalous, matematiikka, lv 8B

Leivo Kimmo
kimmo.leivo@vierema.fi
0400 370 156 
Lehtori, lukio: lyhyt ja pitkä matematiikka, kemia, fysiikka, tietotekniikka, lv LU I

Marjoniemi Mirja
mirja.marjoniemi@vierema.fi
0400 370 145

Lehtori, lukio: fysiikka sekä lyhyt ja pitkä matematiikka, lv LU III

Matilainen Marjaana
marjaana.matilainen@vierema.fi
0400 370 143           

Lehtori, lukio ja yläkoulu: äidinkieli, 
lv LU II

Oikarinen Pasi
pasi.oikarinen@vierema.fi
0400 370 144

Lehtori, lukio: biologia, maantieto, yläkoulu: biologia, maantieto

Pehkonen Pasi
pasi.pehkonen@vierema.fi
0400 370 146

Tuntiopettaja, yläkoulu ja lukio: poikien liikunta, yläkoulu: terveystieto, lv 9A

Pitkänen Vesa
vesa.pitkanen@vierema.fi
0400 370 139

Lehtori, yläkoulu: matematiikka, fysiikka ja kemia, lv 7B        
Pylvainen Darius
darius.pylvainen@vierema.fi
0400 370 850

English speaking assistant teacher
Kirkonkylän alakoulu, yläkoulu, Eteläinen koulu, Itäinen koulu, Pohjoinen koulu
Rytkönen Tiina
tiina.rytkonen@vierema.fi
0400 370 147
Tuntiopettaja, ala- ja yläkoulu ja lukio: Englanti, Saksa, Ruotsi, lv 7A
Tuohinto Tero
tero.tuohinto@vierema.fi
040 637 4231
Koulunkäynninohjaaja 7-9 lk:t 

Vornanen-Komulainen Tuula  tuula.vornanen-komulainen@vierema.fi 
0400 370 150

Tuntiopettaja, yläkoulu äidinkieli

Ylitepsa Anna
anna.ylitepsa@vierema.fi
0400 370 133

Ma. lehtori, lukio, ala- ja yläkoulu: ruotsi ja englanti

Oppilaita 7 - 9 luokilla 120 (päivitetty 9.8.2017)

Yleistä

Opinahjomme opetussuunnitelman perusajatuksena on, että koulumme tarjoaa vahvan yleissivistyksen jatko-opintoja ja yhteiskuntakelpoista elämää varten. Humaaniin ihmiskäsitykseen nojautuen oppilaiden erilaisuus ja lahjakkuuserot otetaan huomioon mahdollisuuksien rajoissa. Oppilaiden vastuuta omasta oppimisestaan lisätään samalla kun opettajan roolia opiskelun ohjaajana korostetaan.

Kuluvan lukuvuoden aikana 7.– 9. -luokat opiskelevat uuden opetussuunnitelman mukaisesti. Lukujärjestys on kaikilla luokilla pääosin kiinteä koko lukuvuoden ajan. Työskentelymme alkaa joka aamu kello 8.50 lyhyellä aamunavauksella ja koulu päättyy aina kello 15.00. "Hyppytunteja" meidän oppilaillamme ei ole. Tunnit ja välitunnit vuorottelevat normaalisti:

 

1.tunti

8.50-9.45

2.tunti

10.00-10.45

3.tunti

10.50-11.35 tai 11.00-11.45
(ruokailu on porrastettu)

4.tunti

12.15-13.00

5.tunti

13.15-14.00

6.tunti

14.15-15.00


Lukukaudet

- syyslukukausi 14.8. - 22.12.2017
- kevätlukukausi 4.1. - 2.6.2018

Loma-ajat

- syysloma vko 42 (16.10. - 20.10.2017)
- joululoma 23.12.2017 - 3.1.2018
- talviloma vko 10 (5.3. - 9.3.2018)

Valinnaisaineet
Kirkonkylän koulun luokkien 7-9 valinnaisaineet

  • kahdenlaisia; lyhyt valinta 8. luokalla , 1h/vko, pitkä valinta 8. ja 9. luokalla 2h/vko
  • valitaan 7. luokan keväällä sitovasti oppivelvollisuuden suorittamiseen saakka
  • ryhmä käynnistyy, mikäli valinnan on suorittanut 10 oppilasta tai enemmän, toisinaan samaa valinnaisryhmää tulee kolmekin ryhmää
  1. Ekonomia
  2. Erätaidot
  3. Ilmaisutaito
    -  lyhyt valinta
     - pitkä valinta
  4. Konekirjoitus/tekstinkäsittely
  5. Kotitalous
    - lyhyt valinta
    - pitkä valinta
  6. Kuvataide
    - lyhyt valinta
    - pitkä valinta
  7. Liikunta
    - lyhyt valinta
    - pitkä valinta
  8. Maaseututalous
  9. Musiikki
    - lyhyt valinta
    - pitkä valinta
  10. Saksa (B2)
  11. Venäjä (B2)
  12. Tekninen käsityö
  13. Tekstiilityö
  14. Tietotekniikka
    - lyhyt valinta
    - pitkä valinta
www.kouluruokadiplomi.fi