Etusivu / Kuntainfo / Yhteystiedot
VIEREMÄN KUNTA
Myllyjärventie 1
74200 Vieremä
puh. 0400 370 160
fax (017) 272 8099
yleinen email: viereman.kunta@vierema.fi

Kunnanvirasto avoinna
ma     klo  8.00 - 16.00
ti - pe klo  8.00 - 15.00 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

 

A



Anttila Heljä, lehtori
lukion ja yläkoulun yhteinen saksan ja ruotsin kielen lehtori
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 133
helja.anttila@vierema.fi

Asuntoasiat
Mikko Kajanus
tekninen toimisto
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 112
mikko.kajanus@vierema.fi

B

 

E

Eteläinen koulu / keittiö, Rönkkö Satu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
Puh. 0400 370 107
 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

H


Heiskanen Eevi
, lehtori, lv 8B
peruskoulun ja lukion yhteinen kuvataiteen lehtori, tekstiilityö
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 135
eevi.heiskanen@vierema.fi

Hiltunen Tanja, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Pienluokka
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 660 8260
tanja.hiltunen@vierema.fi

Huitulanharju, Kehitysvammaisten palvelukoti
Mäntytie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9014

Huovinen Terhi, vs. luokanopettaja 3 lk
lukion ja kirkonkylän ala- ja yläkoulun liikunnan opettaja
lukion terveystiedon opettaja
koulukeskus
Petterintie12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 136
terhi.huovinen@vierema.fi

Hurskainen Harri, MYEL-asiamies
vastaanotto 
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 029 435 2629

Huttunen Merja, toimistosihteeri
maksuliikenne
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 129
merja.huttunen@vierema.fi

Huttunen Tommi, luokanopettaja
Eteläinen koulu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 845
tommi.huttunen@vierema.fi

Hynynen Pirjo, kirjanpitäjä
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 130
pirjo.hynynen@vierema.fi

Hynynen Vesa, vs. koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Pienluokka
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4379
vesa.hynynen@vierema.fi

Hämäläinen Laura, luokanopettaja 6 lk
kirkonkylän alakoulu
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 115
laura.hamalainen@vierema.fi

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

I

Impiö Tuula, lehtori yläkoulu
yläkoulu ja lukio, historia, yhteiskuntaoppi ja filosofia
kirkonkylän koulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 149
tuula.impio@vierema.fi

Itäinen koulu / keittiö, Salme Kainulainen
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
Puh. 0400 370 104

J

Mauri Jauhiainen, vs. lehtori
matematiikka, fysiikka ja kemia, atk
kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 142
mauri.jauhiainen@vierema.fi

Jokelainen Teemu,
päätoiminen tuntiopettaja
yläkoulu, biologia, maantieto ja erätaito
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 134
teemu jokelainen@vierema.fi

Juntunen Jari, toimistosihteeri
kunnankirjasto
Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 126
jari.juntunen@vierema.fi

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

K

Kajanus Mikko, tekninen johtaja
tekninen toimisto
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 112
mikko.kajanus@vierema.fi

Karjula Matti, teknisen työn tuntiopettaja, lv 9C
kirkonkylän ala- ja yläkoulu sekä lukio
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 141
matti.karjula@vierema.fi

Kauhanen Katja, päätoiminen tuntiopettaja
erityisopetus 1. - 9. luokat
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 050 358 4366
katja.kauhanen@vierema.fi

Kauppinen Paula, luokanopettaja
Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 099
paula.kauppinen@vierema.fi

Kehitysvammaisten palvelukoti Huitulanharju
Mäntytie 6, 74200 Vieremä
Ohjaajat puh. 040 594 9014

Kemppainen Maija-Leena, kansalaisopiston rehtori
kulttuuriasiat, matkailu
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9143
maija-leena.kemppainen@vierema.fi

Kerman Tomi,
kunnossapitotyöntekijä
paloasema-varikko
Teollisuustie 7, 74200 Vieremä
Puh. 0400 370 851
tomi.kerman@vierema.fi

Kettunen Taina, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4251
taina.kettunen@vierema.fi

Kilvensalmi Ahti, kiinteistöpäällikkö / Vieremän Toimitilat Oy:n toimitusjohtaja
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 842
ahti.kilvensalmi@vierema.fi

Koho Jenni, kunnansihteeri
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 590 1345
jenni.koho@vierema.fi  

Kokora Anu, kotitalousopettaja, lv 7B
kirkonkylän yläkoulu, väistöluokka Liikekeskuksessa lukuvuonna 2016-2017
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 138
anu.kokora@vierema.fi

Koljonen Kaija, koulunhoitaja
Vieremä Pohjoinen koulu
puh. 0400 370 101 

Komulainen Petri, rakennustarkastaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 371 166
petri.komulainen@vierema.fi

Korhonen Petri, lehtori
lukion ja yläkoulun englanti
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 140
petri.korhonen@vierema.fi

Kortelainen Maarit, palkkasihteeri
kk-palkat ja ttes-palkat
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 123 
maarit.kortelainen@vierema.fi

Koukkari Anna, toimistosihteeri/tekninen ltk
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
- www-sivujen ylläpito
puh. 0400 370 093
anna.koukkari@vierema.fi

Koukkari Erkki, maaseutuasiamies
Ylä-Savon maaseutupalvelut, Vieremän maaseututoimisto
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 095
erkki.koukkari@iisalmi.fi

Koukkari Minna, palvelusihteeri
yhteispalvelun palveluneuvoja
ostolaskujen kirjaus, puhepalvelinasiat
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 596 7740
minna.koukkari@vierema.fi

Kouvalainen Elisa, luokanopettaja 1 lk
kirkonkylän alakoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 118
elisa.kouvalainen@vierema.fi

Kumpulainen Eeva-Liisa, toimistosihteeri
kansalaisopisto, liikunta-, nuoriso- ja kulttuuritoimistot
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 132
eevaliisa.kumpulainen@vierema.fi

Kumpulainen Niina, työllisyyssihteeri
Kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 660 8090
niina.kumpulainen@vierema.fi

Kurkinen Taina, koulunkäynninohjaaja
Eteläinen koulu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 105
taina.kurkinen@vierema.fi

Kärkkäinen Pirjo, vs. lehtori
lukio ja kirkonkylän yläkoulu, uskonto ja psykologia, OPO 7 lk:t ja 9 lk:t
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 151
pirjo.karkkainen@vierema.fi

 


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

L

Laitinen Kaisa, liikuntasihteeri
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 518 7370

Lappalainen Eila, kirjastovirkailija
kunnankirjasto
Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 126
eila.lappalainen@vierema.fi

Lappalainen Tanja, palveluesimies
kotihoitoyksikkö,
Palvelukeskus Sotkanhelmi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 712 6973
tanja.lappalainen@ylasavonsote.fi

Leivo Kimmo             
lukion ja peruskoulun yhteinen matematiikan, fysiikan
ja kemian lehtori
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 156
kimmo.leivo@vierema.fi


Leskinen Tuula, vs. erityisopettaja, Pienluokka
kirkonkylän koulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 116

tuula.leskinen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|


 

M

Marin Riikka, päivähoidon johtaja
- päivähoitoon liittyvät asiat
päiväkoti Nuppula, Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh.040 861 0281
riikka.marin@vierema.fi

Marjoniemi Mirja,
lehtori, lv LU II
fysiikka ja matematiikka
lukio
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 145
mirja.marjoniemi@vierema.fi

Martikainen Alpo, liikuntapaikkojen hoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 747 477
alpo.martikainen@vierema.fi

Martikainen Hanna, vs. luokanopettaja 2 lk
kirkonkylän koulu
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 660 5425
hanna.martikainen@vierema.fi

Matilainen Marjaana, äidinkielen lehtori, lv LU I
lukio ja kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 143
marjaana.matilainen@vierema.fi

Mustonen Eevariitta, rehtori, luokanopettaja
Eteläinen koulu
Koulutie 37, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 106 
eevariitta.mustonen@vierema.fi

Mäkelä Minna, rehtori, luokanopettaja
Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 103
minna.makela@vierema.fi 

Mönttinen Marjut, kirjastoautonkuljettaja
kunnankirjasto
Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 996 498
marjut.mönttinen@vierema.fi 

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

N

Nieminen Katja, koulunkäynninohjaaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 040 637 4283
katja.nieminen@vierema.fi

Niskanen Anne, luokanopettaja 0 lk
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 102 
anne.niskanen@vierema.fi

Niskanen Marietta
, koulunkäynnin ohjaaja
Vieremän Eteläinen ja Itäinen koulu
puh. 040 637 4351
marietta.niskanen@vierema.fi

Nissinen Juha, kiinteistönhoitaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 853
juha.nissinen@vierema.fi

Nuorisotalo Nuorisotoimisto
puh. 040 753 3433

O

Oikarinen Pasi, lehtori, lv LU III
biologia ja maantieto 
lukio ja kirkonkylän yläkoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 144
pasi.oikarinen@vierema.fi

Oksman-Mertanen Virpi, luokanopettaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 102
virpi.oksman-mertanen@vierema.fi

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

P

Paananen Mervi, erityisluokan luokanopettaja
kirkonkylän alakoulu
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 114
mervi.paananen@vierema.fi 

Pappi Outi, ma. erityislastentarhanopettaja
päiväkoti Nuppula, Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 040 590 5048
outi.pappi@vierema.fi

Partanen Marjo, koulunkäynninohjaaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 637 4087
marjo.partanen@vierema.fi

Pasanen Matti, kk:n koulun rehtori 
sivistystoimen osastopäällikkö
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 715 8560
matti.pasanen@vierema.fi

Pehkonen Pasi, tuntiopettaja, lv 8A
yläkoulu ja lukio poikien liikunta,
yläkoulu terveystieto,
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 146 
pasi.pehkonen@vierema.fi

Pekkala Taina
, henkilökohtainen avustaja
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 850
taina.turpeinen@vierema.fi

Peltola Kari, Vieremän Lämpö ja Vesi Oy
toimitusjohtaja
Vieremän kunnan yritysyhdyshenkilö
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 571 456
kari.peltola@vierema.fi

Peltonen Satu
hanketyöntekijä
Kylät sydämellä-hanke
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 660 2114
satu.peltonen@vierema.fi

Pennanen Saara, vs. luokanopettaja 5 lk
kirkonkylän koulu
Petterintie 12
74200 Vieremä
puh. 0400 370 119
saara.pennane@vierema.fi

Piippo Sirpa, keskusarkistonhoitaja
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 128
sirpa.piippo@vierema.fi

Piippo Virpi, rehtori, luokanopettaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 100
virpi.piippo@vierema.fi

Pitkänen Vesa
, lehtori
peruskoulun matematiikan, fysiikan ja kemian lehtori
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 139
vesa.pitkanen@vierema.fi

Pohjoinen koulu /koulunhoitaja, Koljonen Kaija
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
Puh. 0400 370 101

Puurunen Outi, vs. luokanopettaja 0 lk
kirkonkylän koulu 
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 148
outi.puurunen@vierema.fi

Päiväkoti Nuppula / keittiö, Leinonen Tarja
Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 097


|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

R

Remes Tiina, erityisopettaja
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 122
tiina.remes@vierema.fi

Rivinoja Henna, henkilökohtainen ohjaaja
kirkonkylän koulu
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 121
henna.rivinoja@vierema.fi 

Roth Hanna-Mari, palkkasihteeri
opettajien ja perhepäivähoitajien palkat, päivähoitolaskutus
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 124
hanna-mari.roth@vierema.fi

Ruotsalainen Tanja, palvelusihteeri
Ylä-Savon maaseutupalvelut, Vieremän maaseututoimisto
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 096
tanja.ruotsalainen@iisalmi.fi

Ryhänen Merja , palvelukeskusvastaava
vanhainkoti Sotkanhelmi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9153
merja.ryhanen@ylasavonsote.fi

Rytkönen Tiina, lehtori, lv 9B
yläkoulun ja alakoulun englanti ja yläkoulun
ja alakoulun ruotsi 
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 147
tiina.rytkonen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

S

Siponen Siiri, siivoustyönohjaaja
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9015
siiri.siponen@vierema.fi

Sirkka Seija, kirjastonjohtaja
kunnankirjasto
Lyhtytie 2, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 125
seija.sirkka@vierema.fi

Soininen Mira, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, Pienluokka
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 660 2729
mira.soininen@vierema.fi

Sotkanhelmi / keittiö, Vornanen Mervi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
Puh. 0400 370 111
keittiö.sotkanhelmi@vierema.fi

Suomalainen Mika, kunnanjohtaja, yleiset elinkeino -asiat
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 747 0910
mika.suomalainen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

T

Taipale Kirsi , luokanopettaja
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 0400 370 849
kirsi.taipale@vierema.fi

Tenhunen Risto, vs. lukion rehtori, kirkonkylän koulun apul.rehtori
historia, yhteiskuntaoppi
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 113
risto.tenhunen@vierema.fi

Tiikkainen Päivi, toimistosihteeri
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 152
paivi.tiikkainen@vierema.fi

Timonen Marja-Leena, vastaava lastentarhanopettaja
päiväkoti Nuppula
Härköniementie 16, 74200 Vieremä
puh. 040 590 3745
marja-leena.timonen@vierema.fi

Timonen Teija, koulunkäynninohjaaja
koulukeskus, esiopetus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4323
teija.timonen@vierema.fi

Toppinen Anna-Maija, luokanopettaja 4 lk
kirkonkylän alakoulu
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 117
anna-maija.toppinen@vierema.fi

Tuohinto Tero, koulunkäynninohjaaja
kirkonkylän koulu 7 - 9 lk
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 637 4231
tero.tuohinto@vierema.fi

Tuovinen Merja, koulunkäynninohjaaja
Vieremän Pohjoinen koulu,
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 637 4441
merja.tuovinen@vierema.fi

Turunen Lea, toimistonhoitaja
koulutoimisto
sivistyslautakunnan tehtävät,koulukyyditykset
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 0400 370 153
lea.turunen@vierema.fi

Turunen Raili, vapaa-ajan ohjaaja
vapaa-aikatoimisto
kunnanvirasto, Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
puh. 040 753 3433
raili.turunen@vierema.fi

Törmänen Hanna, luokanopettaja
Vieremän Itäinen koulu
Kaarakkalantie 832, 74270 Kauppilanmäki
puh. 0400 370 120
hanna.tormanen@vierema.fi

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

U

 

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|

V

Vanhainkoti-palvelukeskus Sotkanhelmi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
palvelukeskusvastaava 040 594 9153

Vanhanen Mirja, fysioterapeutti
vanhainkoti-palvelukeskus Sotkanhelmi
Malilantie 6, 74200 Vieremä
puh. 040 014 4509
mirja.vanhanen@ylasavonsote.fi

Vekkula
, Salahmin ryhmäperhepäivähoito
Vieremän Pohjoinen koulu
Kiuruvedentie 59, 74230 Salahmi
puh. 040 594 9575

Vidgren Jaana, ruokahuoltopäällikkö
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. 040 594 9016
jaana.vidgren@vierema.fi

Vornanen-Komulainen Tuula, tuntiopettaja
kirkonkylän yläkoulu, äidinkieli, lv 9A
koulukeskus
Petterintie 12, 74200 Vieremä
puh. (työ) 0400 370 150
tuula.vornanen-komulainen@vierema.fi



Y

Yhteispalvelupiste
Kelan avustava asiakaspalvelu ja kunnan palvelut
kunnanvirasto
Myllyjärventie 1, 74200 Vieremä
palveluneuvoja Minna Koukkari
puh. 040 596 7740

Yritysyhdyshenkilö
Kari Peltola
puh. 0400 571 456
kari.peltola@vierema.fi

|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|X|Y|Z|