Etusivu / Tapahtumat / Radio kylässä -kylät radiossa-ohjelma perjantaisin klo 16-17
Tapahtumalista

Radio kylässä -kylät radiossa-ohjelma perjantaisin klo 16-17

23.6.2017 16:00–15.9.2017 18:00

Kylät sydämellä-hankkeen ja Radio Sandelsin yhteinen kyläradiotoiminta saa juhlavan aloituksen, kun lähetykset alkavat juhannusaattona 23.6. Kylät sydämellä-hanke ja Radio Sandels ovat yhteistyössä kouluttaneet kevään aikana yhteensä 22 kyläreportteria Iisalmen, Kiuruveden, Sonkajärven ja Vieremän alueelta.

Kyläreportterit tekevät juttuja ja ohjelmaa kyliltä. He nostavat esille esimerkiksi kylien tapahtumia, persoonia, yrityksiä, luontokohteita ja taitajia. Kyläradion avulla parannetaan tiedottamista ja tietoisuutta elämästä ja tapahtumista kylillä.

Radio kylässä-kylät radiossa -ohjelman lähetysaika on perjantaisin klo 16-17 ja uusinta kuullaan lauantaiaamuisin klo 8-9.

Ensimmäisessä lähetyksessä kuullaan Sonkajärvellä Jyrkän Ruukin kesäteatterissa pyörivästä Työmiehen vaimo-näytelmästä, kahden Sonkajärven lukiosta valmistuneen ylioppilaan mietteitä sekä raportti 10.6. vietetystä Korpijoki-Ohenmäen kyläyhdistyksen Avoimet kylät-päivän tapahtumasta Kiuruvedeltä.

KYLÄRADION AIKATAULU:

23.6.                   Työmiehen vaimo-näytelmä/Jyrkkä

                             Uusien ylioppilaiden haastattelut/Sonkajärvi

                             Korpijoki-Ohenmäen Avoimet kylät-päivä/Kiuruvesi

 

30.6.                   Paisua/Sonkajärvi

                             Konolanmäki ja Haajainen/Vieremä

 

7.7.                      Pörsänmäki/Iisalmi

                             Tihilä/Kiuruvesi

    Sonkajärvi

                            

14.7.                   Heinäkylä/Kiuruvesi

                             Pohjoiskylät/Iisalmi

                             Rapakkojoki/Kiuruvesi

 

21.7.                   Kiuruvesi

                             Iisalmi

 

28.7.                   Valkeiskylä /Vieremä

                             Paaslahti/Iisalmi

                            

4.8.                      Vieremä

                             Iisalmi

 

                            

11.8.                   Vieremä

                             Hernejärvi/Iisalmi

 

                            

18.8.                   Paisua/Sonkajärvi

                             Sonkajärvi

 

25.8.                   Hernejärvi/Iisalmi

                             Paisua/Sonkajärvi

                            

1.9.                      Savimäki/Vieremä

                             Pohjoiskylät/Iisalmi

 

8.9.                      Sonkajärvi

                             Jyrkkä/Sonkajärvi

 

15.9.                   Sonkajärvi

                             Haajainen ja Konolanmäki/Vieremä